خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

گزارش نشست مدیریت پسماند

   

  سه شنبه 16 شهریور 95

  ششمین نشست جمعیت با موضوع پسماند با دعوت از مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ورامین صورت گرفت. قرار نشست ساعت 6 بعدازظهر در دفتر جمعیت بود. اینبار روی کارت های کوچک جمعیت برنامه نوشته شد و درب منازل همسایگان عزیز گذاشته شد تا راهی برای آشنایی بیشتر باشد.

  در فضاهای مجازی اطلاع رسانی انجام گرفت. مهندس مرادی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند به همراهی چند نفر از همکارانش و تعدادی از اعضای سازمان غیردولتی طراوات به دفتر آمدند.

   

   

  آقای مرادی بر تفکیک زباله از مبدأ یعنی خانه ها تأکید نمودند. در تفکیک زباله ها، زمین کمتر آلوده خواهد شد. تولید زباله در شهر تهران روزانه 20 تن شامل زباله تر و خشک می باشد؛ که تفکیک زباله ها از مبدأ باعث کاهش شیرآبه ی زباله می شود که بیشترین آلودگی را برای آب های سطحی و زیرزمینی دارد.

  در ایران 10%از زباله ها، بازیافت می شود و الباقی زباله ها دفن می شوند که به ضرر آیندگان است. در کشور سوئیس 53% از زباله ها بازیافت می شود که از این زباله های بازیافتی حتی برای تولید انرژی نیز بهره برداری می کنند.

  شهرداری ورامین از سال 1390 به ساماندهی زباله و پسماند اقدام نمود و سازمان پسماند به شکل رسمی فعالیت خود را در شهر شروع کرد. در شهر ورامین از میزان زباله ی تولیدی، تنها 2% آن بازیافت می گردد و بقیه در محل دفن زباله های شهرستان دفن می شود.

  در مقوله های زیست محیطی و مدیریت شهری در این خصوص بهترین کار تولید کمتر پسماند است که از جمله کارها در راستای کاهش پسماند، اصلاح شیوه های خرید و فروش است و احیای مجدد فرهنگ خرید با زنبیل با هدف کاهش زباله های پلاستیکی می باشد.

  از جمله برنامه های ابتدایی مدیریت پسماند آگاهی بخشی به شهروندان جهت تفکیک زباله ی تر و خشک از هم است تا هزینه تفکیک و حمل در سیستم شهر کاهش پیدا کند و هزینه ها صرف مصارف دیگر شهری شود.

   در بحث آموزش ما همیشه با سه گروه  مواجه هستیم: 1- گروه پیشرو و اقدام کننده که معمولا 25% از مخاطبین را در بر می گیرد.2- گروه پیرو و الگو پذیر و مقلد که 50% از مردم از این دسته هستند. 3- گروه همیشه مخالف که 25% مخاطبین آموزش را در بر می گیرند.

  در مرحله ی ابتدایی کار پسماند در حین آموزش به مردم، مدیریت پسماند کانکسی را در ابتدایی خیابان اسفندآباد در حال طراحی و نصب دارد. توزیع سطل های مخصوص جمع آوری زباله های خشک و کاغذ در مدارس و به کار بردن موارد تشویقی مثل تحویل 35 کیلو زباله ی خشک و کاغذ، دریافت یک بسته کاغذ A4  و یا آموزش در برخی از مدارس در سطح شهر همراه با اهدای جایزه به کودکان و نوجوانان.

  باید توجه کرد که برای تولید هر یک تن کاغذ، 15 اصله درخت قطع و 400 لیتر آب مصرف می شود که این یعنی هدر رفتن انرژی و منابع طبیعی.

   

   

  پس از توضیحات مهندس مرادی دوستان سوالات و البته نگرانی های خود را مطرح کردند. یکی از مهمترین دغدغه های حاضرین در جمع، بحث افراد و به خصوص کودکان و نوجوانانی بود که در فرایند بازیافت دستی زباله از سطل های مکانیزه در سطح شهر بدون رعایت بهداشت شخصی فعالیت می کنند. و درخواست افراد این بود که حداقل کمک که آموزش نحوه ی بازیافت و مراقبت از خود در برابر زباله هاست و نیز در اختیار گذاشتن وسایل مورد نیاز مثل دستکش و لباس ایمن  می باشد، به این کودکان انجام پذیرد؛ چرا که در دراز مدت سیستم برای درمان بیماری های آنها و یا اپیدمی برخی بیماری های خاص  و پیشرونده هزینه های هنگفتی خواهد نمود.

  در پایان بحث مدیریت پسماند شهرداری ورامین کیسه های مخصوص زباله های تر و خشک، کتابچه راهنمای پسماند و دو سطل کوچک و بزرگ مخصوص زباله ی کاغذ را به همراهان هدیه کردند.

  یک تابلوی زیبا با متن "زمین برای بقای خود به دست های و اندیشه ها و اراده های راسخ ما نیاز دارد" نیز به جمعیت اهدا شد.

   

   

  پذیرایی مختصر و البته طبیعت دوستانه ای که فاقد هرگونه ظرف پلاستیکی و یکبار مصرف ِدورریزی بود از سوی جمعیت انجام گرفت. شربت آماده در کلمن ، میوه های تازه، بیسکویت و حاجی بادام که در ظرف های سفالی قرار داشت و هر کس میل داشت تناول می نمود.  از طرف جمعیت نیز سه کتاب از نویسندگان ورامین به سازمان مدیریت پسماند تقدیم شد.

  با توجه به دغدغه ای موجود در بین شهروندان این نشست با حضور بالغ بر 30 نفر برپا شد، که در پایان حاضرین خواستار استمرار این نشست ها با موضوع زباله بودند. در خصوص نحوه ی برگزاری این گونه برنامه ها در محلات پیشنهادات ارزنده ی مطرح شد چون: همکاری مدیریت پسماند با سازمان تبلیغات و ارتباط گیری با مبلغین زن و تأثیرگذاری آنان در بین زنان خانه دار، ارتباط گیری با معتمدین محلی و... .

  (آدرس سازمان مدیریت پسماند : ورامین، بلوار رسالت، کوچه ی تالار سرمه، جنب تالار پذیرایی تیبا، پلاک 2، طبقه ی دوم، واحد 211)

   

  جمعیت زنان خورشید از آغاز مهر ماه سال 1395 سه شنبه ها از ساعت 15 تا 18 زباله های کاغذی را جهت ارایه به سازمان مدیریت پسماند شهر دریافت می کند.

   


  این مطلب تا کنون 7 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : زباله ,پسماند ,مدیریت ,سازمان ,جمعیت ,تفکیک ,مدیریت پسماند ,سازمان مدیریت ,تفکیک زباله ,شهرداری ورامین ,برای تولید ,سازمان مدیریت پسماند ,پسماند شهرداری ورامین ,مدیریت پسماند شهرداری ,مدیرعامل سازمان مدیریت ,
  گزارش نشست مدیریت پسماند

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر